چرا داشتن ایده به تنهایی برای موفقیت کسب و کارتان کافی نیست؟

چرا داشتن ایده به تنهایی برای موفقیت کسب و کارتان کافی نیست؟

بیشتر افراد از نداشتن ایده گله میکنند و اینکه نمیدانند باید از کجا شروع کنند.
مشکل نداشتن ایده برای شروع یک کسب و کار یا راه اندازی یک سایت اینترنتی یکی از مهمترین علت هایی است که خیلی ها دست به شروع کاری نمیزنند.

اما ایده به تنهایی برای موفقیت یک کسب و کار کافی نیست، این که تمام روزهای سال رو منتظر پیدا کردن یک ایده طلایی باشید که بتواند شما را در کمتر از یک سال میلیونر کند فقط وقت تلف کردن است.

ایده خوب به معنی اولین بودن نیست.

همه به دنبال پیدا کردن یک ایده خیلی خاص و ناب میگردند، ایده ای که هنوز هیچ کس آن را اجرا نکرده باشد و به فکر کسی نرسیده باشد، در خیلی از فروم ها گفته میشه اگه میخوای در کسب و کار اینترنتی موفق باشی باید ایده ای داشته باشی که اولین باشه، باید اولین باشی تا بتونی موفق باشی.

این جمله ها و این طرز تفکر اولین قدم برای به بیراهه رفتن تو هر کسب و کاریه. خودتون یک نگاه به کسب و کارهای موفق موجود در اینترنت و حتی کسب و کارهای سنتی بی اندازید.
چند تا از این ایده ها و کسب و کارهای موفق اولین بودند؟ آیا اپل اولین شرکتی بود که کامپیوتر و گوشی های هوشمند رو به بازار عرضه کرد؟ آیا فیسبوک اولین شبکه اجتماعی بود؟

 

آیا دیجی کالا اولین فروشگاه اینترنتی بود؟ آیا گوگل اولین موتور جستجو بود؟
خیلی از کسب و کارهای موفق دنیا ایده های خیلی خاص و نابی نبودند و قبل از اونها خیلی از شرکت ها و وب سایت ها کار مشابهی رو انجام میدادند، اما این کسب و کارهای موفق اومدن و کاری رو که قبلا در حال انجام بوده به نحو بهتری انجامش دادن و تونستن موفق بشن و سهم بزرگی از بازار و مشتریان رو به سوی خودشون جذب کنند.

خیلی ها هم ایده ای در ذهن دارند اما امکانات و بودجه برای شروع اون رو ندارند، این افراد همیشه منتظرند تا یک روزی برسه که همه چیز عالی باشه و پول و سرمایه کافی برای شروع داشته باشند و خلاصه منتظر رسیدن روز موعودند.

اما فراموش نکنید خیلی از ایده هایی که به ذهن شما رسیده به ذهن خیلی ها رسیده، در حالی که شما نشستید و منتظر رسیدن یک روز عالی برای داشتن سرمایه و امکانات هستید خیلی ها که سرمایه و امکانات بیشتری از شما دارند شاید در حال پیاده سازی همان ایده مشابه شما باشند .

چند بار شده در اینترنت در مورد ایده ای که در ذهن دارید جستجو کردین و متوجه شده اید که قبل از شما خیلی ها اون رو اجرا کردند؟

اجرای ایده مهمتر از خود ایده است.

حتی اگر بهترین ایده رو هم در ذهن داشته باشید تا زمانی که دست به کار نشده و آن را اجرا نکنید، ایده تان به هیچ دردی نخواهد خورد.
مهم نیست امکانات و بودجه تان در چه اندازه است باید شروع کنید و ایده تان را اجرایی کنید.

بارها دیده ایم چه ایده های ساده و شاید خنده داری که تنها به دلیل رسیدن به مرحله اجرا و عملی شدن توانسته اند موفق باشند. ایده های ساده ای که با خود گفته ایم چطور به فکر خودم نرسید یا من هم به این ایده فکر کردم ای کاش زودتر دست به کار میشدم.

اجرای یک ایده مهمتر از داشتن یک ایده طلایی در ذهن است.

شما میتوانید تمام سال در مورد ایده های طلایی خود، در مورد درآمدهای میلیونی که با این ایده میتوانید به دست آورید رویا پردازی کنید اما تا زمانی که آن را اجرا نکنید، به هیچ چیز نخواهید رسید و اصلا نخواهید فهمید آیا ایده تان میتواند موفق باشد یا خیر؟

هر ایده ای که در ذهن دارید را اجرا کنید و آن را شروع کنید، حتی اگر این شروع فقط خریدن هاست و دامنه سایت تان باشد.
زمانی که شروع کرده و عمل کنید خواهید دید که آنچه شما فکر میکند با آنچه در واقعیت اتفاق خواهد افتاد بسیار متفاوت است.

شما از بازدید کنندگان و مخاطبان خود فیدبک هایی خواهید گرفت که شاید اصلا راه شما را تغییر دهد و باعث شود ایده تان را با توجه به نیاز مخاطبان خود تغییر داده و در راه جدیدی قدم بردارید.
ممکن است اصلا آنچه شما ایده نابی تصور میکردید چیزی نباشد که بازار به آن نیاز دارد

 

مهم نیست شما چه چیزی دوست دارید.

یکی از عوامل موفقیت یک کسب و کار این است که ببیند نیاز بازار چیست، شاید شما ایده ای داشته باشید که به نظرتون خیلی جذاب و هیجان انگیز باشه، اما بازار به اون نیاز نداشته باشه.
اینجاست که شما زمان و هزینه ای رو صرف آن میکنید و زمانی که ایده خودتون رو به بازار ارائه میکنید از اینکه با شکست مواجه میشوید تعجب میکنید.

دلیل این است که شما در ذهن تان به ایده خود بال و پر داده اید بدون اینکه نیاز بازار را در نظر داشته باشید. قبل از اینکه کسب و کار خود را شروع کنید باید بدانید نیاز بازار هدف تان چیست، زمانی که نیاز بازار را شناسایی کنید میتوانید ایده خود را با توجه به نیاز بازار تغییر داده و آن را عرضه کنید.

قبل از اینکه نگران نداشتن ایده برای شروع کسب و کارتان باشید، یا اگر ایده ای در ذهن دارید و میخواهید آن را شروع کنید بهتر است اول مطلب مرتبط با پیدا کردن بازار هدف را مطالعه کرده و ببینید آیا بازار هدف خود را میشناسید؟ آیا نیازهای بازار و مخاطبان موجود در آن را میشناسید؟

زمانی که از این موضوع مطمئن شدید میتوانید دست به عملی کردن ایده تان بزنید.
به علاوه اگر هیچ ایده یا موضوعی برای شروع کسب و کارتان نداشته باشید با شناسایی بازار و مخاطبان هدف میتوانید موضوع کسب و کارتان را بهتر پیدا کرده و شروع کنید.

ایده به تنهایی برای موفقفیت کسب و کارتان کافی نیست.

فرض کنیم شما بازار را میشناسید و ایده خوبی هم برای رفع نیاز بازار دارید و دست به کار شده و شروع میکنید. کسب و کارتان را راه اندازی میکنید، اما باز هم موفقیتی نصیب تان نمیشود. چرا؟
گفتیم ایده به تنهایی کافی نیست مهم تر از خود ایده اجرای آن است. اما اجرای صحیح و با برنامه آن.

علاوه بر شناسایی بازار هدف و اجرای ایده تان باید بدانید مخاطبان و مشتریان هدفتان کجا هستند، باید بتوانید از روش های درستی برای بازاریابی و تبلیغ کسب و کارتان استفاده کنید.

خیلی ها فکر میکنند هم اینکه ایده شان را عملی سازند، افراد خودشان میایند و آن ها را پیدا کرده و از کسب و کارشان شگفت زده میشوند، یا بلافاصله میتوانند مشتری و فروش داشته باشند و به کسب درآمد های میلیونی برسند.

زمانی که برنامه بازاریابی درستی نداشته باشید، زمانی که محصولات و خدمات با کیفیتی به بازار هدف ارائه ندهید، زمانی که اولویت شما کسب درآمد باشد و نه ارائه راه حل و ایجاد ارزش در بازار هدف، زمانی که نتوانید پشتیبانی خوبی از مشتریان خود به عمل آورید مطمئن باشید که با شکست مواجه میشوید.

فقط داشتن یک ایده و اجرا کردن آن نمیتواند شما را موفق کند. شما باید برای موفقیت کسب و کارتان همه جوانب آن را در نظر داشته باشید.
فکر میکنید چرا افراد موفق در حوزه کسب و کارها کمه؟ چرا ایجاد یک کسب و کار و رئیس خود شدن به فکر همه نمیرسه؟

چون همه دنبال پول هستند آن هم پولی که راحت و بدون زحمت به دست بیاید. کمتر کسی حاضر میشه با تمام موانع و مشکلات و کارهایی که برای موفقیت یک کسب و کار لازم است انجام شود، دست و پنجه نرم کند.

به خصوص این مورد در کسب و کارهای اینترنتی بسیار دیده میشه، همه فکر میکنند اگر یک ایده داشته باشند و یک سایت بزنند میتوانند در کمتر از چند ماه میلیونر شوند و دیگر بروند دنبال تفریح و خوشگذرانی.

 

اما شاید باورتان نشود که برای موفقیت یک کسب و کار اینترنتی هم باید به اندازه یک کسب و کار در دنیای سنتی زحمت کشید و سال ها تلاش کرد.
اکثریت فقط مرحله ایده پردازی و ساخت سایت را میبینند و به مراحل بازاریابی و تبلیغ، افزایش ترافیک و پیدا کردن مشتری و افزایش فروش فکر نمیکنند.

متاسفانه در نظر سنجی کارنوین به غیر از تعداد معدودی، اکثر افراد هیچ درآمدی از کسب و کار اینترنتی نداشتند.

دلیل آن چیست؟

یا ایده ای دارند و هنوز شروع نکرده اند یا اینکه کسب و کارشان را شروع کرده اند اما نمیدانند باید چه کار کنند و مرحله بعدی چیست و یا با هدف رسیدن به درآمد در کوتاه ترین زمان کسب و کار خود را شروع کرده اند اما زمانی که با مشکلات و موانع روبرو میشوند نا امید شده و کسب و کارشان را نیمه کاره رها میکنند و مجدد دنبال یک راز یا ایده طلایی هستند که آن ها را به درآمد برساند.

راه حل چیست؟

اول از همه تصور کسب درآمد در کوتاه ترین زمان با راه اندازی کسب و کار اینترنتی رو کنار بگذارید، اگر با این هدف کسب و کاری رو راه اندازی کنید نه تنها دائما به دنبال یک ایده طلایی هستید و وقت تان را تلف میکنید بلکه زمانی که به هدف خود نمیرسید نا امید شده و باز به دنبال ایده دیگری میروید و این چرخه بارها و بارها تکرار میشود تا جایی که به این نتیجه برسید که از اینترنت نمیتوان کسب درآمد کرد.

دوم اینکه به دنبال پیدا کردن یک ایده طلایی نباشید، به جای آن بازار هدف خود را شناسایی کرده و نیاز بازار را بشناسید، ببینید مخاطبان تان چه میخواهند، آن زمان سعی کنید به دنبال راه حلی برای رفع نیاز و مشکلات آن ها باشید.

کار را پیچیده نکنید، قرار نیست یک راه حل خاص ارائه کنید، همین که بتوانید آنچه در حال حاضر در بازار وجود دارد را به روش بهتری انجام داده و به بازار ارائه کنید خودش میتواند یک ایده خوب برای شروع باشد.

سومین مرحله این است که شروع کنید، حتی اگر این شروع تنها خرید دامنه و هاست و ارسال چند مقاله در مورد موضوع مورد نظرتان باشد. زمانی که شروع کنید میتوانید از فیدبک ها و نظراتی که از بازدید کنندگان میگیرید هم بازارتان را بهتر شناسایی کنید و هم نیازهای مخاطبان تان را بشناسید و سپس با توجه به آن چه بازار به آن نیاز دارد ایده یا محصول یا خدمات خود را ارائه دهید.

و آخرین مرحله این است که تا جایی که میتوانید ارزش ارائه دهید، به پول فکر نکنید، زمانی که بتوانید ایجاد ارزش کنید نه تنها اعتماد لازم برای کسب و کارتان را جلب میکنید بلکه مطمئن باشید به دنبال آن درآمد نیز به دست خواهد آمد.

کاری که باید انجام دهید این است که تا میتوانید برای مشکلات و نیازهای مخاطب هدف خود راه حل ارائه دهید و ارزش ایجاد کنید، باید تا میتوانید کسب و کارتان را با استفاده از روش های مختلف تبلیغ کنید، از سئو استفاده کنید و بازید کنندگان سایت تان را افزایش دهید، در فروم ها و شبکه های اجتماعی فعالیت کنید.

 

از ایمیل مارکتینگ استفاده کنید و با مخاطبان اصلی خود در ارتباط باشید، در سایت تان نظر سنجی ایجاد کرده و ببینید مشکلات اصلی آن ها چیست.
برای کسب و کارتان وقت بگذارید و دید بلند مدت داشته باشید. هدف شما به جای ایده یابی باید پیدا کردن راه حل برای نیازهای موجود باشد.
زمانی که بتوانید راه حل بهتری از رقبای خود به بازار عرضه کنید آن گاه بهترین ایده را به دست آورده اید.

منبع:http://karenovin.com/